TechHub Madrid Kampüs Ziyaretim


TechHub Logo

Geçtiğimiz Kasım ayı içinde İspanya’ya bir iş seyahatim oldu. Madrid’e gelmişken İspanya’daki ve özellikle incubation (kuluçka) / accelerator  ortamlarını tanımak istedim ve Eventbrite.com‘dan etkinliklere baktım. Burada Avrupa genelinde çeşitli önemli merkezlerde de şubesi bulunan TechHub’ın Madrid ofisinin etkinlik anlamında oldukça faal olduğunu farkettim ve daha Türkiye’deyken TechHub ile irtibata geçtim. TechHub’dan Paloma epey yardımcı oldu. Hemen eventbrite.com üzerinden saatleri programıma uyan bir tanesine kaydoldum. Bu arada etkinliklerin tamamı ücretsiz.

TechHub Madrid ofis-1_small

Açık ofis çalışma alanı fazlasıyla “sade”.

TechHub madrid kampüsüne akşam 20:00 civarı gittiğimde sunum çoktan başlamıştı. Amerika’da bir teknoloji girişimi olan İspanyol Iker Marcaide, şirketini ve tecrübelerini kendine has ilginç bir üslupla kampüsün etkinlik alanı olan amfide anlatıyordu. Tam bir stand-up show programına tribünden canlı katılmışım gibi hissettim doğrusu. TechHub Madrid kampüsünde bu tür etkinlikler hemen hemen her gün ve günde bir kaç tane oluyormuş. Sunumlar için harika bir alan oluşturmuşlar. Epey büyük bir alan! Tribün benzeri dinleyici bölümünden sahneyi gayet rahat görebiliyorsunuz. Muhteşem yani. Yaklaşık 40 dakika bu “gösteriyi” izledikten sonra (ki sunum İngilizce idi), dinlenme/sosyalleşme alanına geçildi ve ikram edilen biralarla sohbet ve kaynaşma aşamasına geçildi. Genelde insanlar birbirlerni tanıdıkları için oldukça samimi bir ortam vardı ve benim de onlarla kaynaşmam pek zor olmadı doğrusu 🙂

Madrid ofis-3_small

Az önce sunumunu yapan girişimci arkadaş İspanya’ya dönmüş ve artık melek yatırımcı olmuş, ZUBILABS‘ı kurarak yeni iş fikirlerine, girişimcilere yatırım yapmaya başlamış. İlgi alanının özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki projeler olması bana ilginç geldi doğrusu. İspanya’nın ve Avrupa’nın suyu mu çıkmıştı? Iker’la da tanıştık, ayaküstü sohbet ettik. TechHub’da bu tür seminer/sunum organizasyonlarını planlayan arkadaş beni ve Iker’ı TechHub Madrid kampüsünde gezdirmeyi teklif edince (ki o sormasa da ben ondan bunu isteyecektim zaten) tereddütsüz tamam deyip ufak turumuza başladık.

Madrid ofis-kantin_small

Kafeterya alanı.

Madrid kampüsünün binası oldukça büyük ve eski bir depoyu andırıyordu. Muhtemelen depodan ofise dönüştürülmüş. İçerisi çok hoş ve yalın bir şekilde döşenmiş. Gayet güzel bir çalışma ortamı var. Çalışma alanları tabii ki açık ofis şeklinde düzenlenmişve hemen hemen tamamı üst katta. Ofislerin ortasında açık bir mutfak ve atıştırma alanı var.

TechHub Madrid girisimleri_small

Girişimlerin listelendiği pano üst katta girişte sizi karşılıyor.

Tüm girişimlerin adı ve logosu bir panoda sıralanmış görünce fotoğrafını çektim. Türkiye’de ne olup bittiğini biliyoruz ama İspanya’daki girişimcilerin neler yaptığını bilmek de ilginçti. Bu girişimlerin isimlerini fotoğrafta görebilirsiniz. Belki sizin  şu an üzerinde çalıştığınız veya aklınızdaki fikri hayata geçirmeye çalışan bir girişime rastlarsınız, kim bilir 🙂

Madrid ofis-dinlenme alani_small

Üst katta bir başka dinlenme alanı. Bunlardan kampüs içinde bolca var.

Kampüsün alt/zemin katı kafeterya, giriş/lobi alanı, orta dinlenme ve sosyalleşme alanları olarak düzenlenmiş. Ve asıl güzel yanı, alt katın neredeyse yarısı, ki pey büyük bir alan, amfi şeklinde oturma alanları olan gayet şık ve teknolojik olarak çok donanımlı bir etkinlik (sunum, seminer) alanı olarak kullanılıyor. Doğrusunu söylemek gerekirse, en çok burayı sevdim! Kampüs, bu etkinlik alanı ve neredeyse hergün düzenlenen seminer, ürün sunumları ve benzeri aktivitelerle neredeyse gece 22:00 ye kadar aktif. Capcanlı bir ortam var. Girişimler burada çalışmak için 540 Avro civarı bir aylık kira ödüyorlarmış. Bana bu biraz tuzlu geldi. Ama sonuçta Madrid’de yaşıyorsanız pahalı kiraya katlanmak zorundasınız.

Madrid ofis-2_small

Campus Madrid koca bir depodan dönüştürülmüş ve içinde bolca sosyalleşme mekanları barındırıyor.

Duvarlarda büyük LCD ekranlarda girişimler ve kurucuları hakkında bilgiler içeren yayınların yapılması dikkatimi çekti tabi. Bence çok güze bir uygulama. Girişimcileri teşvik edici ve motive edici olduğunu düşünüyorum. Bu sayede kampüste kim ne yapıyor bunu herkes bilebiliyor. Sinerji yaratmak için güzel bir yol.

Madrid ofis-girisimler hakkinda bilgi ekrani_small

Bolca dolaşıp, biralarımızı Kasım soğuğunda yudumlayıp sohbet ettikten sonra saat akşamın onu olmuştu, artık otele dönmenin zamanı gelmişti. Ama durun bi dakka. O kadar koşuşturmada akşam yemeğini unutmuştum! Neyse otele dönmeden önce bi yerlerde yerdim artık. Ne de olsa İspanyollar için henüz akşam yemeği  saati değildi 🙂 N’apalım, İspanya’ya geldinizmiydi, oranın yemek saatlerine kolayca uyum sağlıyorsunuz bi kere 🙂

Bir Cevap Yazın