Tübitak BİGG 2015 Kazananları Açıklandı

Geçtiğimiz günlerde bazılarınızın umutla beklediği, Tübitak BİGG 1512 (Bireysel Genç Girişimci) 2015 yılı destek başvurularını kazananlar açıklandı. 150.000 TL tavan hibe desteğinin verildiği 1512 desteği, girişim eko-sistemimiz içindeki en önemli devlet desteklerinden birisi. Dolayısıyla başvuru sayısı da bir hayli yüksek oluyor. 2015 yılı Ağustos ayında tamamlanan başvuru işleminden sonra girişimciler temel girişimcilik eğitimi aldılar ve akabinde başvuru yaptıkları kuruluşta sunumlarını tamamladılar. Ön elemelerin ardından Tübitak’ta da ikinci bir sunum yaptılar ve en nihayetinde Tübitak tarafından yeniden elemeyle hibe desteğini almaya hak kazananlar belli oldu. Bu defa sonuçlar beklendiğinden geç açıklandığı için, hibe desteği Temmuz ayında başlayacak. Ancak Tübitak 1512’yi kazanan girişimciler, en geç Nisan ayı ortasına kadar iş planlarında belirttikleri şirket kuruluşlarını tamamlamak zorundalar. Bu da kuruluş ve sonraki ilk 3 aylık dönem için ceplerinden harcama yapmak zorunda kalmaları demek.

TEB bankası BİGG 1512 kazananları için cazip bir finansman paketi sunuyor. Eğer henüz bilgilendirilmediyseniz, TEB’e veya başvuru yaptığınız teknopark kuruluşuna danışabilirsiniz. Yeterli sermayeniz yoksa banka kredisi kullanmak akıllı bir alternatif olacaktır. Çok genel olarak LTD şirket kurmak isteyenler için yaklaşık 10-12 bin TL, A.Ş. kuracak olanlar için 20 bin TL gibi bir kuruluş masrafınız olacaktır. Eminim pek çoğunuz ne tür şirket kuracağınıza çok önceden karar vermişsinizdir. Buradaki ikilem şu; imited kurmak başlangıçta daha az masraflı. fakat yeni TTK (Türk Ticaret Kanunu) artık A.Ş. kurmayı da kolaylaştırıyor. Bunun dışında, eğer melek yatırım alma düşünceniz varsa, A.Ş. kurmak bir zorunluluk. Tabii ki A.Ş. nin de bazı avantajları da var. Bunun için kuruluş sırasında öncelikle mali müşavirinizden danışmanlık almanızı öneririm.

BİGG 1512 hibe desteği ilk bakışta büyük gibi gözükebilir ama aslında bu parayı çok çabuk yakacağınız gibi, kafanızın estiği şekilde de kullanamıyorsunuz. İş planında belirttiğiniz ar-ge harcamaları, genel giderler gibi bazı sınırlamalar var. Yani reklam harcaması gibi işler için pek kullanamıyorsunuz. Teknopark destekleri ve Tübitak fonları konusunda bilgili ve deneyimli bir mali müşavir ile çalışmak sizi ileride yaşamanız olası sıkıntılardan, cezai yaptırımlardan kurtarabilir.

Hemen belirtmekte fayda var; Tübitak’ın başka destekleri de var. Ancak Tübitak’ın destekleyeceği girişimleri seçim kriterleri KOSGEB’den biraz farklı. Benim çevremden öğrenebildiğim kadarıyla bu sene BİGG 1512 alanlar genellikle akademisyenler. Tübitak’ın akademisyenlerin buluşlarını ticarileştirebilmeleri için cesaretlendirdiğini düşünebiliriz ki bu gayet normal bir durum.

BİGG 1512 esasında prototip geliştirmek için verilen bir hibe desteği. Destek sonunda prototipinizi başarıyla geliştirdiniz ve ürettiniz diyelim. Bundan sonrası için çok daha yüksek tavan limitleri olan başka Tübitak desteklerine başvurabiliyorsunuz. Mesela 1003 ve 1511 gibi destekler de mevcut. Detaylı bilgileri Tübitak web sitesinde bulabilirsiniz.

Bir kere prototipinizi ürettikten sonra başka fonları da araştırabilirsiniz. Bunlardan en popüler olanı elbette KOSGEB destekleri. Üstelik bazı KOSGEB desteklerine başvurmak için kurulu bir şirketinizin olmasına bile gerek yok! KOSGEB‘in onay süreci Tübitak’a kıyasla daha kısa sürüyor ve ticari potansiyeli daha fazla ön planda tutuyor. Yani bilimsel faydayı ya da sosyal sorumluluğu gözetmek gibi bir zorunluluğu yok. Bu nedenle belki de 1512 sonrası KOSGEB desteklerinden faydalanmak ilk seçenek olabilir.

Bir Cevap Yazın