1511 TÜBİTAK Öncelikli Alanlar AR-GE Desteği

Daha önceki yazılarımda 1512 ve 1507 kodlu TÜBİTAK desteklerinden bahsetmiştim.  Ama 1511 desteğini de eklemeden olmaz diye düşündüm ve bunun hakkında da biraz bilgi vermek istiyorum.

TÜBİTAK, her yıl belirlenen öncelikli teknoloji alanlarına yönelik geliştirilecek projeler için destek çağrısı yayınlıyor. Bunlar elbette ülkemizin ihtiyaç duyacağı teknolojilerin yurt içinde geliştirilmesinin gerekli gerekli görüldüğü alanlar. Bu teknolojilerin/ürünlerin geliştirilebilmesi için de ciddi sayılabilecek miktarlarda maddi destek sağlanıyor.

1511-ana_2

2016 yılı için de belirlenen öncelikli alanlara yönelik TÜBİTAK – TEYDEB 1511 Programı kapsamında 21 yeni çağrı açıldı.

Açılan çağrılar şu öncelikli alanlara yönelik: Bilgi ve İletişim Teknolojileri, Sağlık, Su, Gıda, Enerji, Makina İmalat, Otomotiv.
1511 –TÜBİTAK Öncelikli Alanlar Araştırma Teknoloji Geliştirme ve Yenilik Projeleri Destekleme Programı kapsamında açılan Ar-Ge proje çağrılarında proje destek limitleri KOBİ’ler için%75; Sanayi ölçeğindeki kuruluşlar için ise %60’dır. İşin güzel tarafı, kabul edilen bütçenin %10’u kadar da Genel Gider desteği sağlanıyor..

2016 yılı için çağrısı yapılan öncelikli alanları aşağıdaki listede bulabilirsiniz. Tüm detay bilgileri ilgili linkleri tıklayarak doğrudan TÜBİTAK internet sitesinden edinebilirsiniz. Dilerseniz teknoparkların TTO ofislerine başvurarak bilgi edinebileceğiniz gibi proje desteği de alabilirsiniz.

ANA ALAN ALT ALAN ÇAĞRI BAŞLIĞI
BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ GÖMÜLÜ SİSTEMLER Seçilmiş Alanlarda Akıllı Gömülü Sistemlerin Geliştirilmesi
GENİŞBANT TEKNOLOJİLERİ Yeni Nesil İnternet (Mobil İletişim)Teknolojileri – 5G
BİLGİ GÜVENLİĞİ Yerli Güvenlik Yazılımlarının Geliştirilmesi
MEMS, NEMS, MOEMS VE YARI İLETKEN TEKNOLOJİLERİ Havacılık ve Uzay Sektörlerine Yönelik MEMS Tabanlı Sistemlerin, Alt Bileşenlerin ve Devrelerin Geliştirilmesi
AÇIK KAYNAK YAZILIMLAR Sektörel İş Zekâsı ve İş Akış Araçları
BULUT BİLİŞİM Sektörel Uygulamalar ve Hizmetlerin Geliştirilmesi
ENERJİ GÜÇ VE DEPOLAMA TEKNOLOJİLERİ Elektrik Güç Dönüşümü, Elektrik İletim ve Dağıtımı, Akıllı Şebekeler Alanlarında Gömülü Sistemlerin Geliştirilmesi
GÜNEŞ ENERJİSİ Yeni Nesil Güneş Hücreleri için Yenilikçi Malzeme ve Teknolojilerin Geliştirilmesine Yönelik Çalışmalar

 

Güneş Enerjisinin Depolanması Aşamasında Kullanılmak Üzere Bina Entegrasyonunun Sağlanacağı Sistemler için Yüksek Verimli, Maliyet Etkin, Uzun Ömürlü Yenilikçi Malzeme/ Malzemelerin Üretilmesi
KÖMÜR ve BİYOKÜTLE GAZLAŞTIRMA Kömür ve Biyokütle Gazlaştırma ve Uygulama Teknolojilerinin Geliştirilmesi
MAKİNA İMALAT ROBOTİK VE MEKATRONİK CNC İşleme Merkezi
KALIP TASARIMI VE İMALATI Kalıp Tasarımı ve İmalatı-İleri Kalıp Teknolojileri
İMALAT TEKNOLOJİLERİ İmalat Teknolojileri-Şekillendirme ve Birleştirme Teknolojileri
AKIŞKAN GÜCÜ SİSTEMLERİ Akışkan Gücü Sistemleri-Güç Transfer Üniteleri
OTOMOTİV ARAÇ/KOMPONENT ÜRETİM TEKNOLOJİLERİ Bilgisayar Destekli Tasarım ve Benzetim (Simülasyon) Sistemlerinin Geliştirilmesi
GÖMÜLÜ SİSTEMLER V2X Ürün ve Teknolojilerinin Geliştirilmesi
MALZEME TEKNOLOJİLERİ Metal Alaşımların Üretim Teknolojileri
SAĞLIK BİYOMEDİKAL EKİPMANLAR Nitelikli hasta başı monitörünün geliştirilmesi
Kapsül görüntüleme sistemlerinin ve alt bileşenlerinin geliştirilmesi
GIDA GIDA ÜRETİM TEKNOLOJİLERİ Akıllı/Aktif Ambalaj Malzeme ve Teknolojilerinin Geliştirilmesi
SU ARITMA TEKNOLOJİLERİ Su Kalitesi İzleme/Kontrol Cihaz ve Sistemlerinin Geliştirilmesi

 TUBİTAK duyuru linki: http://www.tubitak.gov.tr/tr/duyuru/1511-oncelikli-alanlar-ar-ge-destek-programi-kapsaminda-21-yeni-cagri-acildi

Çağrı takvimi:

Çağrı Açılış Tarihi: 22 Haziran 2016
Çağrı Kapanış Tarihi: 2 Eylül 2016
Ön Kayıt Son Tarihi: 26 Ağustos 2016 Saat 17:30
Proje Öneri Başvuru Tarihleri: 22 Temmuz 2016 – 2 Eylül 2016 Saat 17:30

Bu tarihler her bir çağrı için farklı olabilir. İlgilendiğiniz çağrıların dokümanındaki tarihler geçerlidir. 

Bu desteklerden bir tanesi bana özellikle ilginç geldi: Açık Kaynak Yazılımlar. Detayını okuduğumda şunu gördüm; geliştireceğiniz projenin açık kaynaklı olması gerekiyor. Yani bedava dağıtılmalı ve kaynak kodu da paylaşmalısınız. Bu desteği hazırlayanlar gayet iyi niyetli olarak özellikle KOBİ ve mikro-KOBİ’lerin ihtiyaç duyacakları iş yazılımlarına bedava ulaşabilmelerini istemiş olmalılar. Ancak bu yazılımları üretirken maliyetin en az %25’ini geliştiren firma üstleneceği için neden firmalar bedava dağıtılacak bir yazılım için kendi bütçelerinden para harcasınlar ki? Mantıksız geliyor. Elbette KOBİ’ler için çok güzel bir şey; bedava yazılım. Ama aynı işi yapan yazılımlara para harcayan, ücretli satan ve desteğini veren firmalara biraz haksızlık yapılıyor gibi.

Bu destekler arasında Bulut Bilişim desteği açık ara en popüleri olacak gibi. Alan o kadar geniş ki..  ve bir o kadar da fazla firma yatırım yapıyor.

Süreç çok kısa şekilde şöyle özetlenebilir:

 • Projenizi belirleyin
 • Belirlediğiniz projeniz ile ilgili pazar araştırması, benchmark ve literatür araştırması yapın.
 • fTÜBİTAK PRODİS üzerinden ön başvuru yapın. Bunun için bir elektronik form doldurup gönderiyorsunuz. Bu işlemle birlikte Firmanız ile ilgili ıslak imzalı evraklar (imza sirküleri, ticaret odası sicil belgesi vs.) TÜBİTAK’a posta ile gönderilmeli.
 • Ön başvuru yaptıktan sonra projeniz TÜBİTAK tarafından incelenecek ve uygun görülürse yetkilendirme yapılacak. Bu ön inceleme ve yetkilendirme genellikle 2-3 hafta içerisinde yapılıyor.
 • Yetkilendirme yapıldıktan sonra proje iş planınızı hazırlamaya başlayabilirsiniz. İş planı yazımında danışmanlık desteği alabilirsiniz. İş planınız hazırlandıktan sonra yine PRODİS üzerinden ilgili elektronik formları doldurup TÜBİTAK’a değerlendirme için gönderiyorsunuz.
 • Sunum ve değerlendirmenin ardından projeniz uygun görülürse destek almaya hak kazanıyorsunuz.

Destek aldıktan sonra ise 6 aylık dönemlerde proje raporlaması ve ödemeler yapılıyor. Proje bütçesinin %25’i kadarını avans alarak almak da mümkün. Bunun için banka teminat mektubu gerekli.

Bu öncelikli alanlar listesine katkı yapıyor olsaydım şunları mutlaka eklerdim:

 • Ücretsiz email hizmeti: gmail ve yandex Türkiye’de neredeyse parsayı toplamış.
 • Ücretsiz DNS ve mail server hizmeti: Google ücretli olduktan sonra meydan Yandex’e kaldı ve bir anda web master’ların tek ücretsiz seçeneği oldu. Doğal olarak da Yandex’e transfer edilen alan adlarının emailleri de Yandex’e transfer edildi. Emaillerin gizliliği hayli şüpheli. Gmail de aslında farklı değil.
 • Nitelikli web master hizmetleri: Web takvimi, word/excel gibi web tabanlı ofis uygulamaları, bulut hizmetleri, veri analitiği, haritalar, çeviri gibi hizmetleri kastediyorum.
  Yandex, Amazon ve Google bu alanlarda başı çekiyor. Fakat bunların sunduğu hizmetlerin yanından bile geçen bir firmamız yok henüz (bildiğim kadarıyla).

Yine de yukarıda belirlenmiş olan alanlar yeterince geniş sayılır. İlla da yapılacak işin/projenin adının yazmasına gerek yok. Geliştirmeyi düşündüğünüz projeleriniz büyük olasılıkla bu alanlardan birine giriyordur zaten. Projenizin hali hazırda bir müşterisi varsa, 1511 desteği sayesinde proje maliyetinizi ciddi şekilde düşürebilirsiniz.


Devlet Destekleri Yazı Dizisi

Bir Cevap Yazın