Kolektif House’da Hasan Aslanoba Söyleşisi

10 Aralık Perşembe akşamı Kolektif House‘da Hasan Aslanoba söyleşisi vardı. Gayet güzel ve benim için çok yararlı bir etkinlikti. Türkiye’deki tek süper angel olan Hasan bey, son 3 yıldaki yatırım macerasını, yatırım kriterlerini, tecrübelerini vs. pek çok bilgiyi samimi bir şekilde paylaştı.

hasan_aslanoba_001

Hasan Aslanoba, Erikli exit’inden sonra son 3 yıl içerisinde 70’den fazla teknoloji girişimine 60 milyon doların üzerinde yatırım yaptı. Bunların bazıları tohum yatırımı alan girişimlerdi. Halan 35 civarı yatırımının aktif olduğunu söyleyen Hasan Aslanoba, bu süreçte pek çok dersler çıkarttığını ve pek çok şey öğrendiğini söyledi. Hasan bey öncelikle arkasında bir operasyon/lojistik olan girişimlerden çekinmiyor aksine Erikli’den çok iyi bildiği bir alan olduğundan bu tür girişimleri tercih etmiş. Yalnızca yaptığı yatırım büyüklükleri değil aynı zamanda bu operasyonel yönüyle de bence diğer melek yatırımcılardan ayrılıyor.

hasan_aslanoba_1

Söyleşiden aşağıdaki başlıkları derledim, girişimcilere ve ayrıca yatırımcılara faydalı olacağını düşünüyorum:

  1. Fikir aşamasındaki girişimlere artık yatırım yapmıyor. Aslında bana göre fikir aşamasında bir girişimden söz etmek doğru değil. Çünkü sadece girişimci var ortada.
  2. Bireysel girişimlere değil, girişimin bir ekibinin olmasını çok önemsiyor. One-man-show’a karşı.
  3. Kurumsal girişimcilikten yana değil. Bundan kastı benim anladığım Boyner gibi kurumsal firmaların Hopi gibi tekno girişimleri hayata geçirmelerini en doğru yöntem olarak kabul etmiyor.Bunun yerine bu tür girişimlere yatırımcı olarak destek olunması taraftarı.
  4. Yatırım yapılabilmesi için artık fikir aşamasından çıkılıp ortaya bir ürün konmasını ve bu ürünün piyasada tutunarak yükselen bir performans grafiği göstermesini tercih ediyor. Yani artık yoğurdu üfleyerek yemeyi istiyor. Tabii ki bu girişimciler için kötü bir haber. Zaten ürünü ortaya çıkartabilmek için paraya ihtiyaç var. Benim çıkardığım sonuç, Hasan Aslanoba daha çok venture capital’e daha yakın durmaya başlamış.
  5. Belki de en önemli haber, Hasan Aslanoba’nın artık bir süre girişimlere yatırım yapmayacağı haberiydi. Onlarca girişime oldukça yüklü miktarlarda yatırım yaptığı için bu girişimle Hasan beyin fazlasıyla vaktini alıyormuş. Tabi bir de bu yatırımların gelir elde etmesi, büyümesi ve yatırılanı geri ödemesi için beklemek, gerektiğinde katkı yapmak vs. de gerekiyor.
  6. Hasan bey artık yatırım yapmayacak derken aslında kendi bütçesinden yatırım yapmayacağını söyledi. Melek yatırımcılık deneyimlerini kullanmayı çok istiyor. Ve sıkı durun, belki de gecenin en güzel haberini veriyor; ülkemizdeki büyük ailelerle konuşarak büyük bir yatırım fonu kurulması için çalışacağını söyledi. Elbette bu fonun yönetimini kendi deneyimli ekibi ile birlikte yapacak.  Bakalım zengin aileler buna nasıl yaklaşacak, hep birlikte bekleyip göreceğiz.
  7. connected2.me gibi henüz kar etmeyen girişimlere neden yatırım yaptığı sorulduğunda, bu tür girişimlerin devamlı büyüme (kullanıcı sayısı, indirilme) gösterdiği için yatırım aldığını söyledi.
  8. Hasan beyi bu aralar en çok mutlu ve meşgul eden yatırımı tazedirekt.com olmuş. Henüz sınırlı bir bölgeye hizmet vermesine rağmen arkasındaki operasyon/lojistiği yeterince yorucuymuş. Milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşmasını bekliyor.
  9. Girişimlerde en büyük sıkıntı yetenekli yazılımcı eksikliğiymiş. Açıkçası bu beni hiç şaşırtmadı. Ülkemizdeki genel bir sorun bu. Bu sorunu kendi içlerinde çözebilmek için bir İK uzmanını işe almışlar ve faydasını görmüşler (sanırım sektörde en iyileri tanıyan birisi).

hasan_aslanoba_3

Kısaca söyleşiden bu kadar. Biraz da etkinliğin yapıldığı mekandan bahsedeyim. 4. Levent sanayi sitesi  (bildiğiniz oto sanayi) içerisinde  bir mekan. Adı Kolektif House. Sanayi içerisindeki bir işyerini (sanırım eskiden tamirhaneymiş) girişimler için bir ofis, tanışma/networking, etkinlik mekanı oluşturmuşlar. Gayet güzel ama sade bir şekilde dekore etmişler. Hoşuma gitti. Etkinlik için Yasemin’e tekrar teşekkürler. Belki seneye etkinliklerine katılabiliriz bizde.

 

Bir Cevap Yazın