İzmir Startup Hub Buluşması

Bugün arkadaşlarla birlikte Alsancak’taki DEÜ Rektörlük’te Stage-Co ve Depark‘ın öncülük ettiği “İzmir Startup Hub” buluşmasındaydık. İzmir’de girişim ekosisteminin hızla büyüdüğünü bir kez daha net bir şekilde gördüm ve çok sevindim. Stage-co’dan Patrick müthiş bir çaba gösteriyor ve ekosistemin İzmir’de büyümesine ciddi katkı yapıyor.  Patrick bizlere Stage-co’yu girişim ekosisteminde yapılanları ve gelecek vizyonunu anlattı. Arka planda büyük bir emeğin olduğu ve girişim ekosistemimizdeki girişimciler için bulunmaz nimet olan faaliyet planı ve yeni olşumlardan bahsetti. Çok zengin iki sunum yaptı bizlere. Özellikle Stage-Co Platform, Stage-co Masters ve Stage-co Mature programları ile, her biri girişimlerin farklı evreleri (ki “Stage” buradan geliyor için özel olarak oluşturulmuş ve planlanmış. Girişimlerin erken evre (pre-seed/tohym öncesi) döneminden, tohum ve sonrası dönemlerde girişimcilerin eğitimine, mentörlük desteğine ve en son da yatırımcılarla buluşup yatırım alarak ürünlerini piyasaya sürebilecekleri aşamaya kadar girişimlerin arkasında duran, destek veren koca bir yapı kurgulanmış.

Bugünkü etkinlikte Patrick’ten başka 500 Startups’ın Türkiye yatırım ortağı Erhan Erdoğan da yaptığı söyleşi ile katkı yaptı. Erhan, kendi kişisel hikayesini, yaşadığı tecrübeleri ve 500 Startups’ı bizlere tanıttı.Şu an için ülkemizde girişim ekosistemine yatrım yapan en büyük fon 500 Startups. Hasan Aslanoba gibi Erhan’da ilk faturalarını kesmiş, ivmesini göstermiş girişimlere yatırım yapıyorlarmış. Tabi bunda en büyük etkenin erken dönem (tohum) girişimlere ayıracak vaktin olmamasının yanı sıra ürününü pazara çıkarmış girişimlerin daha risksiz  olması en büyük etken. Erhan bizlere girişimlerde yeni fikirlerden ziyade benchmark olarak yürt dışında örnek alınabilecek fikirlerin daha çok yatırım çektiğini de söyledi ki yatırımcı gözüyle anlaşılabilir. Çünkü sonuçta benchmark olarak alınan yabancı girişimler/şirketler en nihayetinde “exit” için aynı zamanda potansiyel birer alıcı.  Erhan, girişimci sunumları konusunda da ilginç ip uçları verdi. Mesela, gelir modeli, lean canvas/iş planı gibi detaylı bilgilere fazla dikkat etmediklerini, daha çok girişimci ekibe, problem ve çözümün ne olduğuna bakıyorlarmış.  Girişimci arkadaşlara bizden söylemesi!

Son olarak FirstSeed‘den Enis Hulli bizlere erken dönem tohum girişimleri ve yatırımları hakkında bilgiler verdi.  Firstseed, BIC Angels, 500 Startups ve ekosistemin başka oyuncularıyla birlikte hareket eden bir ekip ve henüz kurulalı yaklaşık altı ay kadar olmuş. Oldukça genç ve enerjik bir ekip. Melek yatırımcılara ve girişimlere analiz, mentörlük gibi destekler sunuyorlar ayrıca tohum aşamasından başlayıp girişimlerin melek yatırım alabilmeleri için birlikte çalışarak destek oluyorlar.

Son olarak, Garaj.co‘nun kurucusu Murat Karademir Garaj’ı neden kurduğunu, neler yaptıklarını, amaçlarını anlatırken beni 1997-98 yıllarına geri götürdü. İnciraltında bir bağ evinde geçirdiğimiz haftalar ve aylar, bir gurup genç mühndis adayının portakal bahçelerinin ortasındaki bu evi nasıl da bir teknoloji kampüsüne çevirdiğini, ortaya çıkan sinerjiyi ve enerjiyi, sonraki yıllarda bunun profesyonel yaşama olan katkısını ilk elden yaşayanlardanım. Şimdi Murat ve bir avuç idealist girişimci ruhlu genç, özellikle teknoloji bazlı fikir ve idealleri için Garaj’ı bir “co-working space” olarak kurmuşlar ve 500 Startups’tan da destek almışlar. Bence mükemmel bir yetenek havuzu oluşturmuşlar ve ortaya güzel bir sinerji çıkmış. Koca bir alkış Murat’a!

Harika bir etkinlikti. En başta Patrick, Erhan, Enis, Murat ve tabii ki Depark’tan sevgili Betül ve Ezgi’ye çok teşekkürler! Bunu sık sık tekrarlayalım dostlar.

 

 

Bir Cevap Yazın