Girişimciler için dizi önerisi

Girişimciliğin de dizisi olur mu diye sormayın çünkü harika bir tane var! Geçen gün CNBC-e’nin yerine açılan yeni kanalımız TLC’de reklamını görünce bunu yazıp paylaşmak istedim. Dizinin adı Halt and Catch Fire ve tabi ki bir Amerikan dizisi. 2014’te ilk yayınlandığı yıl bir arkadaşımdan duymuştum. İlk bölümü izlemeye başladığımda hastası oldum diyebilirim. İlk sezonu bittiğinde ikinci sezonunu iple çekmiş ve yeni bölümlerini de aynı keyifle izlemiştim. Şimdi bu dizi Türkiye’de TLC’de yayınlanmaya başlayacak. İlk sezonun ilk bölümü 21 Aralık, Pazartesi 22:30‘da TLC‘de.

HaltandCatchFire

Sabırsızsanız diziyi internette aratıp bölümlerini hemen seyretmeye başlayabilirsiniz. Aslında bence bu girişimci olup olmadığınızı da test eden bir dizi. Eğer ilk sezon sonunda etkilenmediyseniz ve hatta sıkıldıysanız, gerçekten girişimci olup olmadığınızı gözden geçirin derim 🙂 IMDB puanı 8,2 ve bence bunu hak ediyor.

Halt-and-Catch-Fire

 

 

lee-pace-halt-and-catch-fire-1280jpg-794906_1280wÖzellikle Lee Pace sıra dışı bir kişiliğe sahip Joe MacMillan rolünde diziyi alıp götürüyor.  Dizi deyim yerindeyse Joe MacMillan ve onun vizyonu etrafında dönüyor. Hedefe ulaşmak için müthiş bir çabası var. Sanki dizideki herkes ona yetişmeye çalışıyor. Joe, o zamana kadar yapılmayanı, hayal edilmeyeni planlamak ve gerekeni yapmak konusunda sonsuz motivasyonu olan bir karakter. Dizinin ikinci karakteri ise bir elektronik dehası olan Gordon Clark (Scoot McNairy oynuyor). Joe ile tanıştığı zamana kadar eşsiz yeteneklerini kullanmak yerine satış mühendisi olarak çalışan Gordon’u dizide Zümrüd-ü Anka kuşu gibi küllerinden yeniden doğuşunu izliyoruz. Tabii ki Joe’nun sayesinde. Diğer ana karakter ise bir başka yetenek Cameron Howe (Mackenzie Davis). Cameron’da Joe işin içine girene kadar dalgalar nereye götürürse oraya savrulan bir karakter.  Beklentisi yok gibi. Joe tam bir yetenek avcısı. Joe’nun radarına girip vizyonunun bir parçası olduktan sonra Cameron karakteri roket modunda uçuşa geçiyor! Eh, buraya kadar bir proje yöneticisi, elektronik uzmanı ve yazılım uzmanı tamam. Derken bir bakıyoruz pek öne çıkmayan, dizinin utangaç ve güzel annesi Donna Clark (Kerry Bishe) da Grdon’dan aşağı kalmayacak seviyede elektronik dehası çıkıveriyor! Tam anlamıyla bir “game changer” oluyor kendisi 🙂

Dizinin ilk sezonu 80’lerde geçiyor ve işletim sistemi ve kişisel bilgisayar savaşlarının ilk yıllarını kapsıyor. Kendi halindeki yeteneklerin gerçek kapasitelerini ortaya çıkaracak ve hatta kendilerini aşacak şekilde ortak bir amaç için toplanmaları ve bir takım oluşturmaları bence dizinin asıl konusu.

İlk sezon için bazı çıkarımlarm;

 • “Disruptive” fikirler bulun (o ana kadar yapılamayanı arayıp bulmak, ihtiyacı doğru tespit etmek, mevcut pazarı ve rakipleri sallamak).
 • Projeniz için küçük, yetenekli ve verimli bir ekip kurun (Cameron’un kendi müdürünü kovması sahnesinde yaptığı küçük ankete dikkat!).
 • Takım arkadaşlarınızın yetenekleri ve motivasonu çok önemli, amatörlerle çalışmayın.
 • Takımın ortak bir hedefi olmalı.
 •  Fikrinizi veya projenizi pazarlayabilmeli, vizyonunuza takımınızdaki herkesi ikna etmelisiniz.
 • Yetenek havuzu oluşturmak ve bunun için de kişisel ağınız çok önemli.
 • Ekip yönetiminde delegasyon/yetkilendirme ekibinizi motive eder.
 • ” Make it happen!” Yetenekli bir ekip kurdunuz, şimdi sıra vakit kaybetmeden aksiyon almaya geldi.
 • Her problemi çözdüğünüzde sıra yeni bir probleme gelir. Son problemi de çözdüğünüzde ortaya bitmiş bir ürün çıkmış demektir.
 • Ürün çıkartmak yeterli değildir. Onu satmadıktan sonra bir değeri yok. İyi bir satışçı da olmalısınız. (Joe’nun ürünün market raflarına girmesini sağlayabilmek için yaptığı ikna konuşması, ürünü pazarlamak için alıcılarla yaptığı toplantılar, ikna ve bitirici vuruş).
 • Estetik ihmal edilmemeli. Ürününüz göze de hitap etmeli. Bunun için gerekirse profesyonellerden yardım alın.
 • Ekip üyeleri proje sonunda yeni yetenekler ve yeni bir vizyon kazanabilmeli.

Dizinin bir de yayınlanmış ikinci sezonu var. O daha da neşeli ve hareketli. Neredeyse her bölümünde yepyeni bir keşif/icat var! İkinci sezonda Cameron ve Donna güç birliği yapıyor. Bu ikiliye destek olmak için sürpriz bir isim ekibe katılıyor. Günümüz startup’larına daha çok benzeyen girişimlere tanık olacağınız ikinci sezonun sonunda sizi motive edecek bir başka sürpriz gelişme olacak. Tabii yine Joe, ve bu sefer Gordon’un istemeden yaptığı ortayı Joe’nun müthiş ve beklenmedik şutuyla gole çevirmesi sayesinde. Sezonun son sahnesinde Gordon’un surat ifadesini görmelisiniz 🙂 İkinci sezondan da çıkartılacak dersler var tabii. Yine Joe yapacağını yapıyor ve oyunun kurallarını değiştiriyor.

haltandcatchfire3

Dizinin oyun değiştiren bir sahnesinden, Joe’nun ağzında alıntıyla yazımızı bitirelim;

..be open, be human, do the right thing…????

..işleri farklı şekilde ele almam ve tamamen özgün bir ortamda çalışmam gerektiğine karar verdim. Açık olmak, insan olmak ve doğru şeyi yapmak.. Ama işin aslı, hiç kimse bu anlaşmayı kendisiyle yapmadı, ben niye yapayım ki?

Ve aynı sahnenin devamında Joe’nun ürününü anlattığı konuşması (buluşu tahmin edebilecek misiniz bakalım);

Ortada güven yoksa savunamazsın. Oyunu kurallara göre oynuyorsun diye başkaları da kurallara uyacak değil. O zaman ne yapmak gerekir? Kendini korumalısın, duvar örmelisin…Gerçek güvenlik kimseye güvenmemekten geçer..

İyi seyirler..

 

Bir Cevap Yazın