Startup’larda Ekip Önemli Mi?

Diyelim ki harika bir iş fikriniz var. Bunu gerçekleştirmek için gerekli bilgi ve yeteneğe de sahipsiniz. Hemen işe koyuldunuz. A’dan Z’ye herşeyi siz yapmaya başladınız. Adeta “tek kişilik gösteri” yapıyorsunuz. Acaba doğru mu yapıyorsunuz? Yoksa her şeyi tek başınıza “solo” yapabilecek olmanıza rağmen bir ekip ile devam etmek daha mı doğru olur?

Ülkemizde girişimlere baktığımızda tek başına ürün çıkarmaya çalışan çok sayıda girişimci görüyoruz. Çok ciddi zaman, emek ve tabii ki para harcıyorlar. Çoğu girişimci için üretmeye çalıştıkları ürünü tamamladıklarında sanki her şey bitecek ve başarılı olacaklarmış gibi bir algı var. Genelde bu durum işletme kültürü, ticaret konusundaki bilgi ve tecrübe eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Çünkü bir ürünü tek başınıza tamamlamış bile olsanız, seri üretim, satış ve pazarlama, iş ortaklarıyla iletişim, finansman yönetimi gibi muhtemelen sizin fazla bilginizin olmadığı pek çok alanda desteğe ihtiyaç duyacaksınız.

Solo girişimcilerin hemen hemen tamamı teknik kurucular olmasına rağmen, başarı şansları yine de kaçınılmaz olarak düşük. Sizinle birlikte uyumlu çalışacak, gerekli yetenek setine sahip ortaklar bulmak ise belki daha da zor. Aslında girişiminizi başarıya götürecek asıl yol da buradan geçiyor; Uyumlu bir ekip ile girişime soyunmak. Genellikle  uzun zamandır tanıdığınız arkadaşlarınızla birlikte bir ekip olarak iş fikriniz üzerinde çalışmanız size büyük yarar sağlayacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken, en az 3 kişilik bir ekip kurmanız. Beşten fazla kişilik ekipler ise sizi sıkıntıya sokabilir. Elbette bu durum projenin boyutuyla da alakalı. Eğer proje gerçekten büyük ve kapsamlıysa daha kalabalık bir ekip zorunluluk olabilir.

startup-notepad

Ekibi kurmadan önce ne tür yeteneklere ihtiyacınız olduğunu mutlaka belirlemelisiniz. ve bu belirlediğiniz yetenek setine uygun, mümkünse iyi tanıdığınız yakın çevrenizden arkadaşlarınızdan bir ekip kurmalısnız. Ekip içerisinde iş bölümünü işin en başında yapmalısınız.

Startup ekiplerinde şunlar çok önemlidir;

 • Ekip üyeleri arasındaki uyum
 • Güven
 • Azim ve istek
 • Projeye (iş fikrine) inanç
 • Taahhüt; zaman ayırmak, gerekirse özel hayattan proje süresince fedakarlık etme
 • Gerekirse hafta sonları, gece yarılarına hatta sabaha kadar çalşmak,
 • Koordinasyon, iletişim ve işbirliği (3C kuralı: Cooperation, Communication, Collaboration).

Ülkemizde bir ekip kurarak girişimciliğe soyunmak da aslında o kadar kolay bir şey değil. Çoğu zaman ekipler işe başladıktan bir süre sonra dağılabiliyorlar. Bunun temel nedenleri;

 • Yakıtın bitmesi: Bir süre azimle birlikte çalışılır fakat süre uzadıkça maddi sıkıntı baş gösterir. Ekip üyeleri eğer başka bir yerde çalışmıyorlarsa, kendilerine iş aramaya başlarlar ve artık eskisi gibi girişime zaman ayıramazlar.
 • Uyumsuzluk: Başlangıçta iyi olan ilişkiler, zamanla girişim konusundaki fikir ve uygulamalarda anlaşmazlık baş gösterdiğinde bozulur ve ekip dağılır.
 • İşin büyüklüğünün hafife alınması: Dereyi görmeden paçayı sıvamak ya da yanlış hesap Bağdat’tan döner misali, yeterince ve doğru fizibilite yapılmadan işe başlanılır fakat işin tamamlanması için eldeki yetenek havuzu ve/veya kaynakların yetmeyeceği anlaşılır. Muhtemelen doğru yeteneklerden oluşan bir ekip kuramamışsınızdır.
 • Sevgili değiştirme: Ekip üyelerinden bir veya birkaçı başka iş fikirlerine aşık olmuştur ve sizin girişiminize eskisi kadar zaman ayırmamaya başlar. İşler yavaşlar, terminler uzar.

Girişim ekiplerinin kurulması gerçekten güç bir iştir. Ama ekip kurarak girişime başlamak da adeta zorunluluktur. Buradaki tavuk-yumurta problemini ne kadar başarılı çözerseniz, girişiminizin başarı oranı da o kadar yükselir.

Doğru co-founder/ortakları bulmak aslında sizin ne kadar geniş bir ilişkiler/tanıdıklar ağına (network) sahip olduğunuzla fazlasıyla yakından ilişkili bir konu. Her zaman ağınızı genişletmek ve ilişkileri sıcak tutmak için çalışmalısınız.  Bunu yapmak gerçekten fazla zaman ve emek ister. Ama işin eğlenceli taraflarını da atlamayın. Ne kadar fazla insan tanırsanız bir o kadar çok şey öğrenirsiniz!

Ülkemizde benim bildiğim kadarıyla girişimci ağı oluşturmak için bir oluşum, platform vesaire henüz yok. Bu büyük bir eksiklik. İş fikirlerinizi birlikte hayata geçirebileceğiniz potansiyel iş ortakları ile tanışacağınız, gerekli teknolojik altyapı, eğitim ve yatırımcı ağına erişim sağlayabilecek bir oluşumun kurulması, startup eko-sistemimizin genişlemesini sağlayarak ekonomimize de katkıda bulunacaktır.

Bir Cevap Yazın