Ankara Startup Zirvesinin Kazananları

Geçtiğimiz hafta sonu (27-28 Şubat 2016) Ankara’da Bilkent Üniversitesinde düzenlenen Ankara Girişim Zirvesi gayet başarılı bir etkinlik oldu. Etkinliği organize eden Bilkent Üniversitesi Genç Girişimciler Kulübündeki arkadaşlar müthiş bir iş çıkardılar, hepsini kutluyorum. İki gün süren etkinlikte ilk gün konuşmacıların güzel sunumları ile geçti. İkinci gün, etkinliğe finalist olarak seçilen 8 girişim yatırımcılara sunumlarını yaptılar. Bu iki gün süresince finalist girişimler stantlarında ziyaretçilerini ağırlayarak girişimleri hakkında bilgiler verdiler. Etkinliğe katılım oldukça yüksekti. Dikkatimi çeken ilk şey, işletme öğrencilerinin yoğun katılımıydı. Sanıyorum mühendislik öğrencileri kadar kalabalıktılar. Bazı arkadaşlarla sohbet etme fırsatım oldu. Şaşırtıcı olmayan şekilde bu genç arkadaşlarımız teknik alanda iş fikirlerine destek olacak partnerler arıyorlar. Teknik kurucu olmamanın dezavantajı zaten bilinen bir şey. Kafanızdaki iş fikrini gerçekleştirebilecek teknik altyapınız ve birikiminiz yoksa gerçekten işe başlamak mümkün olamıyor. Teknik kuruculuk veya ekibin yeterince büyük ve teknik kapasiteye sahip ortaklarının olması, yatırımcıların ilk baktıkları şey.ankarastartupzirvesinden

Bana göre bu sene ki finalistler gayet başarılı bir şekilde ve titizlikle seçilmiş. Seçim kriterleri olarak startup yaşı, girişimin ölçeklenebilirliği, pazar büyüklüğü gibi parametreler dikkate alınmış. Girişimler sunumlarını kalabalık sayılabilecek bir yatırımcı gurubuna yaptılar; 500 Startups (Erhan Erdoğan, Enis Hulli), Galata Business Angels (Melih Ödemiş, Ömer Akarca), BIC Angels Investment (Joachim Behrendt), String Ventures (Emrah Yalaz), Revo Capital, Vestel Ventures, Sanko Online, Keiretsu Forum, Şirket Ortağım Melek Yatırım Ağı (Sadık Köseoğlu), TR Angels (Namık Kural); Bilkent Cyberpark, Odtü Teknokent, Hacettepe Teknokent, TEB temsilcileri ve kendi sektörü dışında da startup yatırımlarına başlayan Enerjisa yetkilileri girişim sunumlarında ilk sırada jüri koltuklarında yerlerini aldılar.

Kazanan ilk 3 girişim şunlar:

  1. Tarla.io: Tarım ve enerji sektörleri için hava durumu verilerini analiz ederek müşterilerinin risk yönetimi ve verimlilik artışı konularında hizmet veriyorlar. Çok iyi ve donanımlı bir ekibi var. Yapmaya çalıştıkları, iyi tarım uygulamalarına çok güzel bir örnek. Yakında toprak nemi, iletkenliği ve toprak sıcaklığını da veri analizlerine dahil edebilmelerini sağlayacak bir cihazın prototipini test ediyorlarmış. Sunum sonrası soru-cevap bölümünde yatırımcılardan o kadar çok ilgi ve soru aldılar ki, sonunda moderatör müdahale edip soruları kesmek zorunda kaldı. Sanıyorum çok yakında yatırımcılardan güçlü bir finansal destek alacaklar. Takipteyim.
  2. İnşat Dükkanı: İnşaat sektörüne yönelik ihale açma ve açılan ihalelere teklif verme hizmeti sunan bir pazar yeri. İnşaat sektöründe malzeme tedariği alanındaki boşluğu iyi değerlendirmiş bir girişim. Fakat yurt dışına nasıl ölçeklenebilir, açıkçası merak ediyorum.
  3. Kipu.club: İzmir Girişim Zirvesinden tanıdığımız ve yolculuğunu yakından takip ettiğimiz Kipu, orada birinci seçilmişti. Başta popüler kitapları olmak üzere kitapları ücretsiz sahip olmanızı sağlayan girişim, güçlü rakiplerinin yanında üçüncülük ödülüyle başarısını bir kez daha kanıtladı ve TEB Girişim Evi özel ödülüne layık görüldü. Kipu ile sadece küçük bir kargo ücreti ödüyorsunuz ve kitaplara para vermiyorsunuz. Kitap paylaşım kulübü olarak Kipu gerçekten fark yaratmış ve servisleri bu yıl içinde Türkiye dışında başta Almanya olmak üzere Avrupa’nın büyük ülkelerinde de kullanılmaya başlanacakmış. Kipu mobil uygulamaları ile Mart ayı içerisinde test sürümünün yerine tam sürümüne geçmeyi planlıyor. Sabırsızlıkla bekliyoruz.

Jüri’de olsam ben de bu üç girişime oy verirdim. Gayet başarılı ve objektif bir değerlendirme yapıldığını düşünüyorum. Bu girişimleri takip etmeye devam..

Diğer üniversitelerimizin de bu tür etkinlikler yapmasını ümit ediyorum. Bilkent bence çok güzel bir örnek diğerleri için.

 

 

 

Bir Cevap Yazın