Startup Weekend @Originn Sonrası

Startup Weekend’lere alıştık. Sonuncusu Mart ayında İzmir’de Originn Co-working Space‘in evsahipliğinde gerçekleşen etkinlik müthiş kalabalık, enerjik ve de keyifliydi. Toplam 9 ekibin yarıştığı etkinlikte tüm ekipler MVP’lerini tamamlama başarısını gösterdi. 25 Mart Cuma akşamı başlayan etkinlik, daha ilk gece 50’yi aşkın katılımcının Originn’de hiç uyumadan geceyi geçirmesiyle ne kadar rekabetçi olacağını baştan göstermişti. Startup Weekend gayet neşeli ve eğlenceli başladı. Ekipler kurulur kurulmaz neredeyse dakika kaybetmeden çalışmaya başladılar. Aslında sadece Cuma günü başlangıca katılıp hafta sonu katılmamayı düşünüyordum ama evdeki hesap çarşıya uymadı. İyi ki de uyumadı 🙂 Bu sayede harika insanlarla tanıştım ve kendimi çok ilginç bulduğum bir projenin içinde genç yetenekli arkadaşlarla gecenin bir yarısına kadar çalışırken buluverdim. Çoğu Yaşar Üniversitesinden olmak üzere Mert, Süleyman, Gamze, İlter, Hanifi ve Burak ile ekibimizi kurduk. Zaten arkadaşlar birbirlerini daha önceden tanıdıkları için çok uyumlu bir çalışma oldu. Yani ben onlara katıldım desem daha doğru olur. Daha en başlarda yaptığımız planlama ve iş bölümü etkinliğin kalanında gayet iyi organize ve disiplinli bir çalışmayı beraberinde getirdi. Ekip de uyumlu ve yetenekli olunca işimiz çok zor olmadı.

StartupWeekendOriginn-02

Projemiz 16 adet Raspberry Pi kullanarak bir çeşit süper bilgisayar yapmaktı. İnanılmaz bir enerji, çaba ve hızla hemen hemen hiç uyumadan (ben hariç 🙂 )  Pazar günü çalışan bir MVP’yi tamamladık. Ürünümüz bitip de çalıştığında çok janjanlı görünüyordu ve epey ilgi çekti. 27 Mart Pazar günü yapılan sunumlar sonrası jürinin yaptığı değerlendirme sonucunda üçüncü olduk. Bence bu ekip gelecekte de çok başarılı olur. Etkinlik sonrası Yaşar Üniversitesi’nde ofislerini ziyaret ettiğimde de aynı enerjiyi ve ışığı tüm ekipte gördüğüme memnun oldum. Ekibimizdeki arkadaşlar tam anlamıyla “maker” ve uzmanlık alanları siber güvelik. Bunun için henüz tohum aşamasında bir girişimleri var ve 3 farklı prototipte cihaz üretmeyi başarmışlar. Yaşar Üniversitesi’nin bünyesinde ve desteğiyle çalışmalarını sürdürüyorlar. Başarılı olacaklarından kuşkum yok.

StartupWeekendOriginn-17

StartupWeekendOriginn-16

Minik süper bilgisayarımızın prototipi! Diagnostic ışıkları bile var 🙂

Bence etkinliğin bu kadar başarılı geçmesinde Patrick’in çabası kadar Originn’in sunduğu imkanlar, alanın büyüklüğü ve tabii ki Originn’de bize ev sahipliği yapan Nazey Erdilek ve Esra Gönen’in payı çok büyük. Bizleri muhteşem ağırladılar, dahası bizimle birlikte uyumadılar, neredeyse 24 saat bizimle birliktelerdi. Pozitif enerjilerine hayranım. Onlara da kocaman teşekkür gönderiyorum.

 

StartupWeekendOriginn-15

Nazey (en sağda) ve Esra (sağdan ikinci)

StartupWeekendOriginn-01

Patrick Bosteels yine iş başında

Startup Weekend etkinlikleri Google tarafından destekleniyor ve neredeyse her hafta dünyanın pek çok ülkesi ve şehrinde düzenleniyor. Daha önce de şuradaki yazımda anlattığım gibi Startup Weekend aslında bir çeşit fikir/girişim oyunu. Bu oyunu oynarken de fikirden prototipe ve ilk kuruluşa kadar ki süreçte en azından düşünmeniz ve planlamanız gereken detayları çok hızlı bir şekilde öğrenme fırsatı verdiği için de aynı zamanda eğitici yönü de var. Hatta diyebilirim ki eğitici-öğretici tarafı bana göre biraz daha baskın. Bu arada değerli mentörlerimizi de unutmayalım; Başta Serkan ve Süleyman proje ekiplerinin yanlarından neredeyse ayrılmadan etkinlik süresince bilgi ve tecrübeleriyle destek oldular.

StartupWeekendOriginn-14

Her Startup Weekend etkinliğinde olduğu gibi Cuma akşamı projenize ekibinizle birlikte başlıyorsunuz ve hedefiniz Pazar günü öğleden sonra bir MVP ortaya koyabilmek ve projenizi güzel bir sunumla jüriye anlatabilmek. İşin sunum tarafının da çoğu katılımcı için başlı başına eğitici ve öğretici olduğunu düşünüyorum. Her proje ekibi projelerini çoğu melek yatırımcılardan oluşan jüri önünde 5 dakikalık süre içinde başarıyla sunmak zorundalar. Ama tabii ki 2,5 günlük bir çalışma sonucu projenize bir melek yatırımcı bulmanız biraz fazla iyimser olur. Bu tür etkinlikler daha çok girişimcileri ve gençleri kendi işlerini kurmaları konusunda cesaretlendirmek, eğitmek, eko-sistemi büyütmek adına yapılıyor. Elbette işin eğlence yanı, sosyalleşme ve networking de çok çok önemli.

 

StartupWeekendOriginn-04

StartupWeekendOriginn-28

StartupWeekendOriginn-25

Jüri bu etkinlikte kalabalıktı diyebilirim. Galata Business Angels’dan Ayşe İnal, EGİAD İş Melekleri’nden Aydın Buğra İlter, BIC Angels’dan Joachim Behrendt, KEİRETSU Forum’dan Hulusi Berik ve Yaşar Üniversitesi BTTO’dan Emrah Tomur jüride yer alarak 9 girişimi de sunumları sonrası değerlendirdi.

StartupWeekendOriginn-21

Neticede çok eğlenceli, çok yorucu bir etkinlik oldu. Emeği geçen herkese teşekkürler. Sonrakini şimdiden iple çekiyoruz 🙂

StartupWeekendOriginn-03

StartupWeekendOriginn-08

StartupWeekendOriginn-07

Proje ekipleri kendi masalarında gecenin bir yarısı çalışıyorlar.

StartupWeekendOriginn-06

StartupWeekendOriginn-05

 

 

StartupWeekendOriginn-09

Bizim ekip iş başında

StartupWeekendOriginn-10

Gamze’nin sunuma odaklandığı anlar

StartupWeekendOriginn-11

StartupWeekendOriginn-12

StartupWeekendOriginn-18

Son gün tüm görevler tamamlandı; well done!

StartupWeekendOriginn-19

Mr.Mentor (Patrick Bosteels)

StartupWeekendOriginn-23

Ve sunumlar yapılıyor… Jüri en önde pür dikkat projeleri dinliyor ve oy veriyor.

 

 

 

Bir Cevap Yazın